JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Przybornik "

Projekt edukacyjny "Przybornik" zaliczany jest do grupy projektów z poziomu pierwszego, przeznaczonych dla uczniów, którzy po raz pierwszy pracują metodą projektów z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych JAWI. Jest to najprostszy projekt z tego poziomu, umożliwiający praktyczną realizację treści zawartych w podstawie programowej techniki na poziomie szkoły podstawowej. 

 

W przypadku projektu edukacyjnego "Przybornik", proces nauczania może mieć miejsce w formie tradycyjnej w szkole, hybrydowej lub zdalnej. Dzięki minimalizacji ilości potrzebnych narzędzi, uczniowie są w stanie wykonać prawie wszystkie elementy w domu, pod nadzorem rodzica.

 

Projekt edukacyjny "Przybornik" to przybornik i stojak na telefon komórkowy w jednym. Jest ciekawy i jednocześnie użyteczny. Z pewnością zachęci uczniów do działań praktycznych na lekcjach techniki.

 

Aby wykonać ozdobne elementy przybornika oraz pokrowiec na długopis, uczeń musi wykonać kostkę dziewiarską, przyrząd do pomponów i szydełko. Praca na tych przyrządach kształtuje układy kostno-mięśniowe rąk, co pozytywnie wpływa na rozwój półkul mózgowych, a także działa uspokajająco, podobnie jak w przypadku mandali.

 

Podczas pracy nad projektem edukacyjnym "Przybornik", uczniowie rozwijają umiejętności manualne, rozbudzają wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, uczą się współpracy, dyscypliny oraz podstawowych zasad w miejscu pracy.

 

Projekt podzielony jest na 8 podprojektów.

 

Czas zaplanowany na realizację projektu to 22 jednostki lekcyjne.

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Przybornik "

Polipropylen komorowy 120 mm x 80 mm, 1 szt.

 

Polipropylen komorowy 220 mm x 45 mm, 2 szt.

 

Polipropylen komorowy 60 mm x 60 mm, 1 szt.

 

Rurki z tworzywa o średnicy 4 mm i długości 350 mm, 7 szt.

 

Listwa z drewna sosny 122 mm x 20 mm, 1 szt.

 

Wałek brzozowy o długości 150 mm i średnicy 8 mm, 1 szt.

 

Pianka polietylenowa o grubości 6 mm

 

Drut stalowy ocynkowany o długości 1100 mm średnicy 1,2 mm

 

Rurka z tworzywa termokurczliwego o średnicy 3 mm i długości 130 mm

 

Rurka z tworywa termokurczliwego o średnicy 6 mm i długości 50 mm

 

Włóczka kolorowa (czerwona i niebieska), gruba

 

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Przybornik "

leftright

Ołówek/długopis/pisak

Cyrkiel

Linijka

Nożyczki

Nożyk

Mikroszczypce

Płaskoszczypy uniwersalne

Młotek

Imadło małe

Piła mała naprężna

Wiertarka kolumnowa

Imadło maszynowe

Wiertła (ø8 mm, ø2 mm)

Pistolet na gorący klej

Laski kleju (wkłady do pistoletu)

Świeczki (podgrzewacze)

Igła (cerówka)

Papier ścierny

Skrzynka narzędziowa

Film edukacyjny

Film technologiczny Przybornik obrazuje w jakości HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, że nauczyciel ma możliwość wyboru pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Wyboru dokonuje się na podstawie głównego menu, do którego dostęp jest z poziomu każdej sekwencji filmowej. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

Opracowanie dla ucznia składa się z kart pracy, spakowanych w kartonowej teczce. Pierwsze pięć kart to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) przybornika oraz jego montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt kart pracy wymusza: stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Dodatkowo na kartach pracy są miejsca do wystawiania ocen.

Część kart pracy dla nauczyciela jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty obrazujące „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne, dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów oraz karty, przedstawiające montaż Przybornika.