JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Samolot I"




Zestaw konstrukcyjny SAMOLOT I zaliczany jest do grupy projektów z poziomu I. W przystępny i kreatywny sposób wprowadza uczniów w świat techniki. Pobudza ich ciekawość, wyobraźnię i wspomaga rozwój manualny. Zakres wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z projektem SAMOLOT I dotyczy technologii obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych i stopów metali.

 

Efektem końcowym projektu jest samolot rzucany - "rzutek", do puszczania z ręki na sali gimnastycznej, na świeżym powietrzu na boisku, w parku, czy łące.

 

 

 

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Samolot I"

  1. Balsa 1,5 mm x 100 mm x 330 mm.
  2. Balsa 5 mm x 10 mm x 250 mm.
  3. Balsa 5 mm x 10 mm x 130 mm.
  4. Listwa drewniana (sosna) 5 mm x 10 mm x 120 mm szt.2.
  5. Sklejka z drewna liściastego 8 mm x 100 mm x 100 mm.
  6. Sklejka z drewna liściastego 5 mm x 20 mm x 80 mm szt.2.
  7. Rurka z tworzywa termokurczliwego o średnicy 12 mm i długości 40 mm.
  8. Gumka recepturka L = 40 mm
  9. Gwóźdź stalowy ocynkowany L = 20 mm szt.1.
  10. Drut stalowy ocynkowany o średnicy 2 mm, L = 120 mm.

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Samolot I"

1. Imadło

2. Młotek

3. Piła mała naprężna

4. Wiertarka

5. Statyw

6. Imadło maszynowe

7. Okulary ochronne

8. Komplet wierteł

9. Płaskoszczypy uniwersalne

10. Mikroszczypce

11. Nożyczki

12. Nożyk

13. Klej stolarski

14. Przymiar kątowy

15. Linijka

16. Ołówek

17. Cyrkiel

18. Papier ścierny

19. Skrzynka narzędziowa

20. Podkładka ochroonna na ławkę z płyty HDF

21. Instrukcje BHP

Film edukacyjny

Film technologiczny Samolot I obrazuje w jakości HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, że nauczyciel ma możliwość wyboru pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Wyboru dokonuje się na podstawie głównego menu, do którego dostęp jest z poziomu każdej sekwencji filmowej. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

Opracowanie dla ucznia składa się z kilkunastu kart pracy spakowanych w tekturowej teczce. Pierwsze karty to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt oraz spis materiałów do realizowanego projektu. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) Samolotu I oraz jego montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza: stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Dodatkowo na kartach pracy są miejsca do wystawiania ocen.

Karty pracy dla nauczyciela składają się z kart pracy, które otrzymują uczniowie oraz dodatkowych kart, obrazujących „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne, dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów oraz montażu Samolotu I.

Karty pracy „krok po kroku” oraz karty pracy dotyczące montażu nauczyciel może kopiować i wykorzystywać jako wsparcie dla uczniów w czasie pracy nad projektem.