JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Samolot II "

 

 

Projekt Samolot II zaliczany jest do grupy projektów z poziomu drugiego, przeznaczonych dla uczniów, którzy wykonali chociaż jeden projekt z poziomu pierwszego. Wybierając ten projekt, uczniowie mają okazję samodzielnie wykonać latający model samolotu typu „gumówka” (z napędem gumowym) oraz stojak. Konstrukcja samolotu składa się z balsowych elementów, śmigła oraz gumy napędowej, a stojak wykonany jest ze sklejki oraz listwy drewnianej. Projekt Samolot II wymaga precyzji. Czas zaplanowany na realizację projektu wynosi 30 jednostek lekcyjnych. Projekt podzielony jest na 11 podprojektów.

 

Projekt ten umożliwia praktyczną realizację treści zawartych w podstawie programowej techniki na poziomie szkoły podstawowej.

 

Projekt edukacyjny Samolot II pozwala uczniom wejść w fascynujący świat modelarstwa. Rozwija u dzieci koncentrację, umiejętności technicznego myślenia oraz umiejętności manualne. Pozwala rozpoznać i złapać modelarskiego bakcyla.

 

Po wykonaniu projektu uczniowie mogą spędzić czas na beztroskiej zabawie, np. wziąć udział w zawodach klasowych. Dzięki styczności z mechanizmem gumowym samolotu, dzieci poznają podstawowe zasady działania aerodynamiki.

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Samolot II "

leftright

1. Balsa 1,5 mm x 100 mm x 330 mm

2. Balsa 5 mm x 15 mm x 260 mm

3. Listwa drewniana (sosna) 5 mm x 10 mm x 120 mm szt. 2

4. Wałek drewniany (brzoza) 8 mm x 110 mm

5. Sklejka z drewna liściastego 8 mm x 100 mm x 100 mm

6. Sklejka z drewna liściastego 5 mm x 20 mm x 80 mm szt. 2

7. Tworzywo (polipropylen komorowy) 5 mm x 25 mm x 40 mm

8. Śmigło

9. Guma modelarska L=500 mm

10. Koralik

11. Nit aluminiowy o średnicy 4 mm, L=18 mm

12. Gwóźdź stalowy ocynkowany L=20 mm szt. 2

13. Drut stalowy miedziowany o średnicy 2 mm, L=80 mm

14. Drut stalowy ocynkowany (twardy) o średnicy 1 mm, L=130 mm

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Samolot II "

leftright

1. Imadło

2. Młotek

3. Piła mała naprężna

4. Wiertarka

5. Statyw

6. Imadło maszynowe

7. Okulary ochronne

8. Komplet wierteł

9. Płaskoszczypy uniwersalne

10. Mikroszczypce

11. Nożyczki

12. Nożyk

13. Klej stolarski

14. Przymiar kątowy

15. Linijka

16. Ołówek

17. Cyrkiel

18. Papier ścierny

19. Skrzynka narzędziowa

20. Podkładka ochroonna na ławkę z płyty HDF

21. Instrukcje BHP

Film edukacyjny

Film technologiczny Samolot II obrazuje w jakości HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, że nauczyciel ma możliwość wyboru pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Wyboru dokonuje się na podstawie głównego menu, do którego dostęp jest z poziomu każdej sekwencji filmowej. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z kilkunastu kart pracy spakowanych w tekturowej teczce. Pierwsze karty to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt oraz spis materiałów do realizowanego projektu. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) Samolotu II oraz jego montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza: stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Dodatkowo na kartach pracy są miejsca do wystawiania ocen.

leftright

Karty pracy dla nauczyciela składają się z kart pracy, które otrzymują uczniowie oraz dodatkowych kart, obrazujących „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne, dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów oraz montażu Samolotu II.

Karty pracy „krok po kroku” oraz karty pracy dotyczące montażu nauczyciel może kopiować i wykorzystywać jako wsparcie dla uczniów w czasie pracy nad projektem.