JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Kinkiet - niedostępny"

Projekt „Kinkiet” zaliczany jest do grupy projektów poziomu czwartego, przeznaczonych dla uczniów, którzy wcześniej wykonali wybrany projekt z poziomu pierwszego i drugiego oraz wypracowali możliwość realizacji projektów o skomplikowanej konstrukcji. Efektem końcowym projektu jest lampka wisząca – kinkiet. Konstrukcja urządzenia złożona jest z abażuru wykonanego z tkaniny, podstawy kinkietu, ramienia I, ramienia II, wieszaka, uchwytów baterii R6, przelotek do przewodów elektrycznych oraz włącznika.

Projekt ten umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej. Zakres wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z projektem „Kinkiet” dotyczy montażu elektrycznego i technologii obróbki: metali, drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych oraz połączeń rozłącznych i nierozłącznych różnych materiałów. Czas zaplanowany na realizacje projektu wynosi 30 jednostek lekcyjnych. Cały projekt jest podzielony na 10 podprojektów.

Konstrukcja kinkietu jest bardzo zbliżona do konstrukcji lampki jednak stopień trudności jest większy ze względu na trudność wykonania abażuru. Zaleca się, aby projekt ten realizować z grupami już doświadczonymi. Zaletą tego projektu jest możliwość wyszywania ściegami ozdobnymi na płaszczyznach abażuru ozdobnych elementów.

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Kinkiet - niedostępny"

leftright
 1. PCW 3 mm x 20 mm x 205 mm szt. 1
 2. PCW 3 mm x 10 mm x 60 mm szt.1
 3. Rurka z tworzywa termokurczliwego ø3 mm x 50 mm szt. 1
 4. Sklejka 5 mm x 80 mm x 140 mm szt. 1
 5. Sklejka 8 mm x 30 mm x 80 mm szt. 1
 6. Sklejka 8 mm x 60 mm x 60 mm szt. 1
 7. Listwa sosnowa 10 mm x 20 mm x 80 mm szt. 2
 8. Listwa sosnowa 5 mm x 10 mm x 230 mm szt. 2
 9. Wkręt do drewna, średnica główki 6 mm x 15 mm szt. 4
 10. Wkręt do drewna, średnica główki 5 mm x 10 mm szt. 2
 11. Śruba ø4 mm gwint 35 mm szt. 1
 12. Nakrętka i podkładka na śrubę ø4 mm szt. 1
 13. Nit aluminiowy stalowy ø4 mm x 12 mm szt. 7
 14. Nit aluminiowy stalowy ø4 mm x 18 mm szt. 4
 15. Drut stalowy cynkowany ø1,5 mm x 250 mm szt. 1
 16. Pręt mosiężny ø2 mm x 60 mm szt. 1
 17. Przewód miedziany (linka) 0,25 mm2 x 1000 mm szt. 1
 18. Dioda LED (clear) ø10 mm szt. 2
 19. Gumka (recepturka) szt. 1
 20. Włóczka 160 cm (10 zwoi)


Materiały do realizacji projektu edukacyjnego ,,Kinkiet” spakowane są w woreczku strunowym. Za dodatkową opłatą można zakupić specjalne kartonowe segregatory, które umożliwiają wygodne przechowywanie woreczków z materiałami np. na półce.

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Kinkiet - niedostępny"

leftright

 

 1. Imadło
 2. Młotek
 3. Płaskoszczypy uniwersalne
 4. Pilnik płaski do metalu
 5. Piła mała naprężna
 6. Nożyk
 7. Nożyczki
 8. Śrubokręt
 9. Wiertarka elektryczna
 10. Statyw do wiertarki
 11. Imadło maszynowe do mocowania materiału w czasie wiercenia otworów
 12. Komplet wierteł do drewna (od f3 mm do f10 mm)
 13. Wiertło do metalu f 2 mm
 14. Wiertło do metalu f 1,5 mm
 15. Okulary ochronne.
 16. Ściągacz do izolacji
 17. Aplikator gorącego kleju (pistolet)
 18. Klej (tworzywo)
 19. Klej wikol
 20. Świeczka
 21. Igła cerówka
 22. Linijka stalowa
 23. Przymiar kątowy stalowy
 24. Cyrkiel
 25. Ołówek
 26. Papier ścierny
 27. Podkładka (listwa drewniana 30 mm x 230 mm) do wiercenia otworów w tworzywie PCW
 28. Podkładka ochronna wykonana z płyty HDF (350 mm x 500 mm) na ławkę
 29. Instrukcja BHP – Obsługa wiertarki elektrycznej
 30. Instrukcja BHP – Praca narzędziami do obróbki ręcznej
 31. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
 32. Skrzynka narzędziowa

Narzędzia do obróbki ręcznej spakowane są w plastikowej skrzynce.

Film edukacyjny

Film technologiczny „Kinkiet” obrazuje, w jakości HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, że nauczyciel ma możliwość wyboru pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Wyboru dokonuje się na podstawie głównego menu, do którego dostęp jest z poziomu każdej sekwencji filmowej. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z 19 kart pracy spakowanych w kartonowej teczce. Pierwsze pięć kart to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) kinkietu oraz jego montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza: stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Karty pracy są miejscem wystawiania ocen.

leftright

Opracowanie dla nauczyciela składa się z 40 kart pracy spakowanych w specjalnej teczce. Część kart pracy jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie to zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty z testami rysunkowymi, karty, które obrazują „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów (części składowych) oraz karty, które obrazują montaż kinkietu.

Karty pracy „krok po kroku” oraz karty pracy dotyczące montażu nauczyciel może kopiować i wykorzystywać jako wsparcie dla uczniów w czasie pracy nad projektem. Natomiast testy rysunkowe to dodatkowe ćwiczenia, które nauczyciel może przydzielić uczniom, którzy szybciej wykonają przydzielone na lekcji zadanie praktyczne.