JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Lampka"Projekt „Lampka” zaliczany jest do grupy projektów z poziomu drugiego, przeznaczonych dla uczniów, którzy wcześniej wykonali wybrany projekt z poziomu pierwszego. Umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej w czasie pandemii koronawirusa.

W przypadku projektu edukacyjnego „Lampka”, proces nauczania może mieć miejsce w formie tradycyjnej w szkole, hybrydowej lub zdalnej. Realizacja projektu „Lampka” wymaga użycia małej ilości narzędzi. Dzięki minimalizacji ilości potrzebnych narzędzi, uczniowie są w stanie wykonać projekt w domu, pod nadzorem rodzica. Karty pracy do projektu „Lampka” są bardzo szczegółowe, co ułatwia zdalną pracę. 


Efektem końcowym projektu jest model lampy. Konstrukcja Lampki złożona jest z abażuru wraz z podstawą, łączników wzdłużnych, włącznika, uchwytów baterii i gniazd diod LED. Czas zaplanowany na realizację projektu to 24 jednostki lekcyjne. Projekt podzielony jest na 8 podprojektów.

Głównym celem projektu jest nie tylko realizacja treści obowiązujących w podstawie programowej techniki, ale także poprawa sprawności manualnej uczniów oraz wsparcie w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań technicznych.

 

 

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Lampka"

leftright

1. Polipropylen komorowy 90mm x 150mm
2. Polipropylen komorowy 90mm x 130mm
3. Polipropylen komorowy 60mm x 80mm
4. Polipropylen komorowy 30mm x 160mm
5. Polipropylen komorowy 15mm x 30mm
6. Rurki polipropylenowe dł. 350mm, śr. 4mm, 5 szt.
7. Pianka polietylenowa 80mm x 210mm
8. Przewód elektryczny (linka) dł. 800mm
9, Rurka termokurczliwa dł. 90mm, śr. 3mm
10. Nity aluminiowe dł. 12mm, śr. 4mm, 4 szt.
11. Dioda LED
12. Styki do baterii, 4 szt.
13. Wkręty do drewna dł. 10mm, 2 szt.
14. Tworzywo PCW 10mm x 30mm
15. Pręt mosiężny dł. 70mm, śr. 2mm
16. Gumka recepturka


Materiały do realizacji projektu edukacyjnego ,,Lampka” spakowane są w woreczku strunowym.

 

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Lampka"

1. Ołówek/długopis/pisak
2. Cyrkiel
3. Linijka
4. Nożyk
6. Śrubokręt
7. Mikroszczypce
8. Aplikator gorącego tworzywa
9. Klej – laski tworzywa
10. Świeczka

 

Film edukacyjny

Film technologiczny „Lampka” przedstawia w jakości Full HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję.

Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, aby nauczyciel miał możliwość pokazania czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Nauczyciel może zatrzymać projekcję w dowolnym momencie oraz cofnąć w wybrane miejsce.

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z 15 kart pracy spakowanych w tekturowej teczce. Pierwsze pięć kart to strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, procedura organizacji zajęć w pracowni technicznej w czasie pandemii covid-19, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała część to karty technologiczne, dotyczące części składowych Lampki (tzw. podprojektów) oraz jej montażu mechanicznego i elektrycznego.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Karty pracy są również miejscem wystawiania ocen.

 
 
 
leftright

Opracowanie dla nauczyciela składa się z 43 kart pracy. Część kart pracy jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty, obrazujące „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne, dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów oraz karty, przedstawiające montaż lampy.