JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Pompolinek "Projekt „Pompolinek” zaliczany jest do grupy projektów z poziomu pierwszego, przeznaczonych dla uczniów, którzy po raz pierwszy pracują metodą projektów z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych JAWI. Umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej w czasie pandemii koronawirusa. 

W przypadku projektu edukacyjnego „Pompolinek”, proces nauczania może mieć miejsce w formie tradycyjnej w szkole, hybrydowej lub zdalnej. Realizacja projektu „Pompolinek” wymaga użycia małej ilości narzędzi. Dzięki minimalizacji ilości potrzebnych narzędzi, uczniowie są w stanie wykonać projekt w domu, pod nadzorem rodzica. Karty pracy do projektu „Pompolinek” są bardzo szczegółowe, co ułatwia zdalną pracę.

Efektem końcowym projektu jest pajacyk w formie Pompolinka, ubranego w kolorową dzianinę oraz stojak. Aby wykonać ubranko dla Pompolinka, pompony oraz ozdobny element na bluzce, uczeń musi wykonać dwie kostki dziewiarskie, przyrząd do pomponów i szydełko. Praca na tych przyrządach kształtuje układy kostno-mięśniowe rąk, co pozytywnie wpływa na rozwój półkul mózgowych, a także działa uspokajająco, podobnie jak w przypadku mandali. Czas zaplanowany na realizację projektu wynosi 24 jednostki lekcyjne. Projekt podzielony jest na 8 podprojektów.

Głównym celem projektu jest nie tylko realizacja treści obowiązujących w podstawie programowej techniki, ale także poprawa sprawności manualnej uczniów oraz wsparcie w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań technicznych.

 

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Pompolinek "

leftright

1. Polipropylen komorowy 30mm x 250mm
2. Polipropylen komorowy 20mm x 60mm
3. Polipropylen komorowy 60mm x 130mm4
4. Polipropylen komorowy 40mm x 120mm
5. Polipropylen komorowy 15mm x 80mm
6. Rurki polipropylenowe dł. 350mm, śr. 4mm, 6 szt.
7. Pianka polietylenowa 60mm x 120mm
8. Rurka termokurczliwa czerwona dł. 700mm, śr. 2mm
9. Rurka termokurczliwa czerwona dł. 700mm, śr. 3mm
10. Rurka termokurczliwa niebieska dł. 700mm, śr. 3mm
11. Rurka termokurczliwa dł. 500mm, śr. 8mm
12. Drut stalowy ocynkowany dł. 160mm, śr. 1,6mm
13. Drut stalowy ocynkowany dł. 1100mm, śr. 1,6mm
14. Pas kartonowy z nawinięta grubą włóczką koloru żółtego, ciemnoniebieskiego i jasnoniebieskiego
15. Pas kartonowy z nawinięta grubą włóczką koloru białego/écru x 2, czarnego i ciemnoniebieskiego
16. 2 ruchome oczka śr. 15mm


Materiały do realizacji projektu edukacyjnego ,,Pompolinek” spakowane są w woreczku strunowym.

 

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Pompolinek "

1. Ołówek/długopis/pisak
2. Cyrkiel
3. Linijka
4. Nożyczki
5. Nożyk
6. Mikroszczypce
7. Aplikator gorącego tworzywa
8. Klej – laski tworzywa
9. Świeczka
10. Cerówka

 

Film edukacyjny

Film technologiczny „Pompolinek” przedstawia w jakości Full HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję.

Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, aby nauczyciel miał możliwość pokazania czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Nauczyciel może zatrzymać projekcję w dowolnym momencie oraz cofnąć w wybrane miejsce.
 

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z 16 kart pracy spakowanych w tekturowej teczce. Pierwsze pięć kart to strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, procedura organizacji zajęć w pracowni technicznej w czasie pandemii covid-19, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała część to karty technologiczne, dotyczące części składowych Pompolinka (tzw. podprojektów) oraz montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Karty pracy są również miejscem wystawiania ocen.

leftright

Opracowanie dla nauczyciela składa się z 30 kart pracy. Część kart pracy jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty obrazujące „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne, dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów oraz karty, przedstawiające montaż Pompolinka.