JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Projekt edukacyjny "Skrzat"

Projekt „Skrzat” zaliczany jest do grupy projektów poziomu pierwszego, przeznaczonych dla uczniów, którzy po raz pierwszy pracują metoda projektów z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych JAWI. Umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej. Efektem końcowym projektu jest długopis ozdobiony kolorową dzianiną zakończoną pomponem oraz uchwyt na długopisy w kształcie skrzata. Aby wykonać ozdobne elementy z włóczki akrylowej oraz pompony na długopis i na konstrukcję postaci skrzata, uczeń musi wykonać trzy przyrządy: kostkę dziewiarską, przyrząd do wykonywania pomponów oraz szydełko.

Cel tego projektu jest taki sam jak projektu "Wąż", jednak posiada większy stopień trudności podczas realizacji niektórych podprojektów. Dotyczy to wykonania tułowia z kończynami (konstrukcja złożona z drutu stalowego cynkowanego i tworzywa PCW). Projekt "Skrzat" będący alternatywą dla projektu "Wąż" wymaga od nauczyciela większego doświadczenia. Zaleca się zrealizowanie najpierw projektu "Wąż". Czas zaplanowany na realizację projektu wynosi 28 jednostek lekcyjnych. Projekt podzielony jest na dziesięć podprojektów.

Głównym celem projektu jest nie tylko realizacja treści obowiązujących w podstawie programowej zajęć technicznych, ale również poprawa sprawności manualnej uczniów oraz zminimalizowanie stresu, jaki towarzyszy im w czasie przejścia z nauczania zintegrowanego do klas starszych szkoły podstawowej.

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Skrzat"

leftright
 1. Sklejka 8 mm x 70 mm x 70 mm szt.1
 2. Sklejka 8 mm x 60 mm x 60 mm szt.1 
 3. Listwa sosnowa 10 mm x 20 mm x 30 mm szt.1
 4. Listwa sosnowa 20 mm x 20 mm x 120 mm szt.1 
 5. Listwa sosnowa 5 mm x 10 mm x 70 mm szt. 2 
 6. Wałek ø8 mm x 145 mm szt.1 
 7. Pręt mosiężny ø2 mm x 100 mm szt.1 
 8. Drut stalowy cynkowany o średnicy ø1,5 mm x 500 mm szt.1 
 9. Tworzywo termokurczliwe 3 mm x 50 mm szt.1 
 10. Tworzywo PCW 3 mm x 20 mm x 50 mm szt.1 
 11. Gwoździe 12 mm szt. 16 
 12. Folia samoprzylepna oczka szt. 1
 13. Folia samoprzylepna czerwona o średnicy 10 mm szt. 1
 14. Włóczka dwukolorowa cienka 
 15. Włóczka dwukolorowa gruba
 16. Długopis szt.1


Materiały do realizacji projektu edukacyjnego ,,Łódka” spakowane są w woreczku strunowym. Za dodatkową opłatą można zakupić specjalne kartonowe segregatory, które umożliwiają wygodne przechowywanie woreczków z materiałami np. na półce.

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Skrzat"

leftright
 1. Imadło
 2. Młotek
 3. Płaskoszczypy uniwersalne
 4. Pilnik płaski do metalu
 5. Pilnik trójkątny do metalu
 6. Piła mała naprężna
 7. Nożyczki
 8. Wiertarka kolumnowa
 9. Imadło maszynowe do mocowania materiału w czasie wiercenia otworów
 10. Komplet wierteł do drewna (ø3 mm, ø5 mm, ø6 mm, ø8 mm)
 11. Wiertło do metalu ø2 mm
 12. Wiertło do metalu ø1,5 mm
 13. Okulary ochronne
 14. Klej wikol
 15. Świeczka
 16. Igła - cerówka
 17. Linijka stalowa
 18. Przymiar kątowy stalowy
 19. Cyrkiel
 20. Ołówek
 21. Papier ścierny
 22. Aplikator (pistolet) gorącego kleju
 23. Klej (tworzywo)
 24. Podkładka ochronna wykonana z płyty HDF (350 mm x 500 mm) na ławkę
 25. Instrukcja BHP – Obsługa wiertarki elektrycznej
 26. Instrukcja BHP – Praca narzędziami do obróbki ręcznej
 27. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
 28. Skrzynka narzędziowa

 

Film edukacyjny

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z 16 kart pracy spakowanych w kartonowej teczce. Pierwsze pięć kart to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) skrzata oraz jego montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Karty pracy są miejscem wystawiania ocen.

leftright

Opracowanie dla nauczyciela składa się z 30 kart pracy spakowanych w specjalnej teczce. Część kart pracy jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie to zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty z testami rysunkowymi, karty, które obrazują „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne dotyczące wykonania poszczególnych pod projektów (części składowych) oraz karty, które obrazują montaż skrzata.

Karty pracy „krok po kroku” oraz karty pracy dotyczące montażu nauczyciel może kopiować i wykorzystywać jako wsparcie dla uczniów w czasie pracy nad projektem. Natomiast testy rysunkowe to dodatkowe ćwiczenia, które nauczyciel może przydzielić uczniom, którzy szybciej wykonają przydzielone na lekcji zadanie praktyczne.