JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Lampa"


 

Projekt „Lampa” zaliczany jest do grupy projektów poziomu drugiego, przeznaczonych dla uczniów, którzy wcześniej wykonali wybrany projekt z poziomu pierwszego. Skierowany jest głównie do uczniów zainteresowanych budową prostych urządzeń elektrycznych. Efektem końcowym projektu jest lampa z abażurem wykonanym z tworzywa sztucznego zasilana z dwóch baterii R6. Konstrukcja lampy złożona jest z abażuru z pianki polietylenowej, ramienia pierwszego, ramienia drugiego, nóżek i przelotek do przewodów elektrycznych, podłączy diod LED, dwóch diod LED, uchwytów wraz z łączami do baterii, włącznika, podstawy lampy oraz przyrządu do cięcia tworzywa po skosie.

Projekt ten umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej. Zakres wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z projektem „Lampa” dotyczy technologii obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych, metali, stopów metali, tworzyw sztucznych, połączeń rozłącznych i nierozłącznych różnych materiałów oraz montażu i diagnostyki prostych obwodów elektrycznych. Czas zaplanowany na realizację projektu wynosi 30 jednostek lekcyjnych. Cały projekt jest podzielony na dziewięć podprojektów.

 

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Lampa"

leftright
 1. Sklejka 8 mm x 60 mm x 60 mm szt.1
 2. Sklejka 8 mm x 30 mm x 80 mm szt.1
 3. Sklejka 5 mm x 80 mm x 140 mm szt. 1
 4. Listwa sosnowa 10 mm x 20 mm x 200 mm szt.1
 5. Listwa sosnowa 10 mm x 20 mm x 110 mm szt.1
 6. Pianka polietylenowa 6 mm x 80 mm x 210 mm szt. 2
 7. PCW miękkie 3 mm x 20 mm x 200 mm szt.1
 8. PCW miękkie 3 mm x 10 mm x 60 mm szt.1
 9. Rurka z tworzywa sztucznego o średnicy ø3 mm i długości 110 mm szt.1
 10. Przewód miedziany (linka) 1100 mm szt.1
 11. Drut stalowy cynkowany ø2 mm x 160 mm szt.1
 12. Drut stalowy cynkowany ø1,5 mm x 500 mm szt.1
 13. Pręt mosiężny ø2 mm x 60 mm szt.1
 14. Wkręty do drewna średnica główki 6 mm x 10 mm szt. 2
 15. Wkręty do drewna średnica główki 6 mm x 15 mm szt. 2
 16. Wkręt do drewna średnica główki 7 mm x 25 mm szt. 1
 17. Śruba ø4 mm x 35 mm szt.1
 18. Nakrętka i podkładka na śrubę ø4 mm szt.1
 19. Nity ø4 mm x 12 mm szt. 6
 20. Nit ø4 mm x 15 mm szt. 4
 21. Gumka szt. 2
 22. Diody LED szt. 2

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego „Lampa” spakowane są w woreczku strunowym. Za dodatkową opłatą można zakupić specjalne kartonowe segregatory, które umożliwiają wygodne przechowywanie woreczków z materiałami np. na półce.

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Lampa"

leftright
 1. Imadło
 2. Młotek
 3. Płaskoszczypy uniwersalne
 4. Pilnik płaski do metalu
 5. Piła mała naprężna
 6. Śrubokręt
 7. Nóż do ciecia tapet
 8. Linijka stalowa
 9. Przymiar kątowy 
 10. Cyrkiel
 11. Ołówek
 12. Świeczka
 13. Papier ścierny
 14. Aplikator (pistolet) gorącego tworzywa
 15. Klej (tworzywo w laskach)
 16. Wiertarka kolumnowa
 17. Imadło maszynowe do mocowania materiału w czasie wiercenia otworów
 18. Wertła do drewna ø4 mm, ø5 mm, ø6 mm, ø8 mm, ø10 mm
 19. Wiertła do metalu ø2 mm, ø1,5 mm
 20. Taśma izolacyjna
 21. Okulary ochronne
 22. Ściągacz do izolacji
 23. Podkładka ochronna wykonana z płyty HDF  (350 mm x 500 mm) na ławkę
 24. Podkładka wykonana z listwy drewnianej (30mm x 210mm) do wiercena otworów w tworzywie miękkim   PCW
 25. Instrukcja BHP – Obsługa wiertarki elektrycznej
 26. Instrukcja BHP – Praca narzędziami do obróbki ręcznej
 27. Skrzynka narzędziowa

 

Film edukacyjny

Film technologiczny „Lampa” obrazuje, w jakości HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z  pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, że nauczyciel ma możliwość wyboru pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Wyboru dokonuje się na podstawie głównego menu, do którego dostęp jest z poziomu każdej sekwencji filmowej. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z 18 kart pracy spakowanych w kartonowej teczce. Pierwsze pięć kart to strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) lampy oraz jej montażu mechanicznego i elektrycznego.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Karty pracy są również miejscem wystawiania ocen.

leftright

Opracowanie dla nauczyciela składa się z 31 kart pracy spakowanych w specjalnej teczce. Część kart pracy jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie to zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty z testami rysunkowymi, karty, które obrazują „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów (części składowych) oraz karty, które obrazują montaż lampy.

Karty pracy „krok po kroku” oraz karty pracy dotyczące montażu nauczyciel może kopiować i wykorzystywać jako wsparcie dla uczniów w czasie pracy nad projektem. Natomiast testy rysunkowe to dodatkowe ćwiczenia, które nauczyciel może przydzielić uczniom, którzy szybciej wykonają przydzielone na lekcji zadanie praktyczne.