JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Ślizgacz"


 

Projekt „Ślizgacz” zaliczany jest do grupy projektów poziomu trzeciego, przeznaczonych dla uczniów, którzy wcześniej wykonali wybrany projekt z poziomu pierwszego i drugiego. Efektem końcowym projektu jest pojazd pływający napędzany silniczkiem elektrycznym. Projekt „Ślizgacz” to konstrukcja złożona z kilku elementów. Konstrukcją nośną pojazdu jest rama wykonana z listew drewnianych połączonych dwoma elementami wykonanymi ze sklejki. W części tylnej ramy jest zamocowany silniczek elektryczny, natomiast w części przedniej bateria i włącznik. Napęd z silniczka przekazywany jest na śmigło, które obracając się wytwarza strumień powietrza wprawiający pojazd w ruch. Skręcanie pojazdu uzależnione jest od ustawienia steru, który pozwala zmienić kierunek strumienia powietrza.

Projekt ten umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej. Zakres wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z projektem ślizgacza dotyczy montażu elektrycznego oraz technologii obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych, metali, stopów metali, tworzyw sztucznych oraz połączeń rozłącznych i nierozłącznych różnych materiałów. Projekt nawiązuje do modelarstwa lotniczego. Czas zaplanowany na realizację projektu wynosi 30 jednostek lekcyjnych. Cały projekt jest podzielony na dziesięć podprojektów.

Projekt ślizgacza daje możliwości zastosownia własnych rozwiazań w zakresie projektownia zabudowy pojazdu. Tematyka projektu wpisuje się w „modelarski” nurt twórczości technicznej uczniów, daje, więc duże możliwości rozwijania zainteresowań uczniów w tym kierunku.

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Ślizgacz"

leftright
 1. Sklejka 4 mm x 20 mm x 210 mm szt.1
 2. Listwa sosnowa 10 mm x 20 mm x 290 mm szt.2
 3. Listwa sosnowa 5 mm x 10 mm x 120 mm szt.2
 4. PCV spienione 6 mm x 20 mm x 100 mm szt.1
 5. PCV przezroczyste półmat 0,5 mm x 40 mm x 110 mm szt. 1
 6. PCV przezroczyste półmat 0,5mm x 40 mm x 200 mm szt.2
 7. PCW przezroczyste miękkie 3 mm x 20 mm x 100 mm szt.1
 8. PCW przezroczyste miękkie 3 mm x 10 mm x 60 mm szt. 1
 9. Rurka z tworzywa termokurczliwego ø3 mm x 100 mm szt.1
 10. Drut stalowy ø2 mm x 300 mm szt.2
 11. Drut stalowy cynkowany ø1,5 mm x 250 mm szt.1
 12. Pręt mosiężny ø2 mm x 60 mm szt.1
 13. Wkręty do drewna średnica główki 6 mm x 10 mm szt. 6
 14. Wkręt do drewna średnica główki 7 mm x 15 mm szt. 8
 15. Nity ø4 mm x 12 mm szt. 3
 16. Silniczek elektryczny 9V
 17. Podłącze do baterii 9V


Materiały do realizacji projektu edukacyjnego ,,Łódka” spakowane są w woreczku strunowym. Za dodatkową opłatą można zakupić specjalne kartonowe segregatory, które umożliwiają wygodne przechowywanie woreczków z materiałami np. na półce.

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Ślizgacz"

leftright
 1. Skrzynka narzędziowa
 2. Imadło
 3. Młotek
 4. Płaskoszczypy uniwersalne/kombinerki
 5. Pilnik płaski do metalu
 6. Piła mała naprężna
 7. Śrubokręt
 8. Nożyk
 9. Wiertarka kolumnowa
 10. Imadło maszynowe do mocowania materiału w czasie wiercenia otworów
 11. Komplet wierteł do drewna (ø 3 mm, ø4 mm, ø5 mm, ø6 mm, ø8 mm, ø10 mm)
 12. Wiertło do metalu o średnicy ø1,5 mm
 13. Wiertło do metalu o średnicy ø2 mm
 14. Okulary ochronne
 15. Linijka stalowa
 16. Przymiar kątowy stalowy
 17. Cyrkiel
 18. Ołówek
 19. Świeczka
 20. Papier ścierny
 21. Aplikator gorącego kleju /pistolet
 22. Klej – tworzywo /laski
 23. Ściągacz do izolacji
 24. Podkładka chroniąca ławkę wykonana z płyty MDF
 25. Instrukcja BHP – Obsługa wiertarki elektrycznej
 26. Instrukcja BHP – Praca narzędziami do obróbki ręcznej
 27. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy

Film edukacyjny

Film technologiczny „Ślizgacz” obrazuje, w jakości HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, że nauczyciel ma możliwość wyboru pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Wyboru dokonuje się na podstawie głównego menu, do którego dostęp jest z poziomu każdej sekwencji filmowej. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z 25 kart pracy spakowanych w kartonowej teczce. Pierwsze pięć kart to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) ślizgacza.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Karty pracy są miejscem wystawiania ocen.

leftright

Opracowanie dla nauczyciela składa się z 39 kart pracy spakowanych w specjalnej teczce. Część kart pracy jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie to zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty z testami rysunkowymi, karty, które obrazują „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów (części składowych ślizgacza) oraz karty, które obrazują montaż mechaniczny i elektryczny ślizgacza.

Karty pracy „krok po kroku” oraz karty pracy dotyczące montażu nauczyciel może kopiować i wykorzystywać jako wsparcie dla uczniów w czasie pracy nad projektem. Natomiast testy rysunkowe to dodatkowe ćwiczenia, które nauczyciel może przydzielić uczniom, którzy szybciej wykonają przydzielone na lekcji zadanie praktyczne.