JAWI logo   

Skuteczne metody nauczania

loader

close

Ta strona niedługo przestanie istnieć. Nowa strona jest dostępna pod adresem https://www.jawiedu.pl/

Projekt edukacyjny "Sygnalizator"


 

Projekt ,,Sygnalizator świetlny” zaliczany jest do grupy projektów poziomu drugiego, przeznaczonych dla uczniów, którzy wcześniej wykonali wybrany projekt z poziomu pierwszego. Umożliwia praktyczną realizację treści związanych z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej. Efektem końcowym projektu jest model sygnalizatora świetlnego. Konstrukcja sygnalizatora złożona jest z masztu, tarczy z gniazdami diod LED, podstawy, uchwytów baterii R6, nóżek, przelotek do przewodów elektrycznych oraz włącznika.

Zakres wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z projektem ,,Sygnalizatora świetlnego” dotyczy montażu elektrycznego i technologii obróbki: metali, drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych oraz połączeń rozłącznych i nierozłącznych różnych materiałów. Czas zaplanowany na realizację projektu wynosi 25 jednostek lekcyjnych. Cały projekt jest podzielony na sześć podprojektów.

Projekt ten charakteryzuje się dużym potencjałem innowacyjnym przydatnym podczas pracy z uczniami uzdolnionymi technicznie. Można zaproponować uczniom na przykład wykonanie modelu obejmującego kompletne skrzyżowanie drogowe wyposażone w sygnalizację świetlną i taką modyfikację obwodów elektrycznych, by uzyskać skoordynowane zmiany stanu sygnalizatorów, zgodnie z zasadami działania rzeczywistego systemu.

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego "Sygnalizator"

leftright
  1. Sklejka 5 mm x 80 mm x 120 mm szt. 1
  2. Sklejka 8 mm x 30 mm x 80 mm szt. 1
  3. Listwa sosnowa 10 mm x 20 mm 120 mm szt.1
  4. PCW miękkie 3 mm x 20 mm x 205 mm szt.1
  5. PCW miękkie 3 mm x 10 mm x 60 mm szt.1
  6. Rurka z tworzywa termokurczliwego ø3 mm x 250 mm
  7. Drut stalowy cynkowany ø1,5 mm x 250 mm szt. 1
  8. Drut stalowy cynkowany ø2 mm x 150 mm szt. 1
  9. Pręt mosiężny ø2 mm x 60 mm szt.1
  10. Diody LED kolorowe szt. 3
  11. Rezystory 47 Ω i 51 Ω 
  12. Przewód miedziany cienki (linka) 2000 mm szt.1
  13. Nit ø4 mm x 12 mm szt. 8
  14. Nit ø4 mm x 18 mm szt. 6
  15. Wkręt do drewna średnica główki 6 mm x 10 mm szt. 2
  16. Wkręt do drewna średnica główki 6 mm x 20 mm szt. 1
  17. Gumka szt. 1

Materiały do realizacji projektu edukacyjnego „Sygnalizator świetlny” spakowane są w woreczku strunowym. Za dodatkową opłatą można zakupić specjalne kartonowe segregatory, które umożliwiają wygodne przechowywanie woreczków z materiałami np. na półce.

Narzędzia i urządzenia do relizacji projektu edukacyjnego "Sygnalizator"

leftright
  1. Imadło
  2. Młotek
  3. Płaskoszczypy uniwersalne
  4. Pilnik płaski do metalu
  5. Piła mała naprężna
  6. Nożyk
  7. Nożyczki
  8. Śrubokręt
  9. Wiertarka kolumnowa / zestaw do wiercenia (statyw + wiertarka)
  10. Imadło maszynowe do mocowania materiału w czasie wiercenia otworów
  11. Komplet wierteł do drewna (ø4 mm, ø6 mm, ø8 mm, ø10 mm)
  12. Wiertło do metalu ø2 mm
  13. Wiertło do metalu ø1,5 mm
  14. Okulary ochronne
  15. Ściągacz do izolacji
  16. Aplikator gorącego kleju (pistolet)
  17. Klej (tworzywo)
  18. Klej wikol
  19. Świeczka
  20. Igła cerówka
  21. Linijka stalowa
  22. Przymiar kątowy stalowy
  23. Cyrkiel
  24. Ołówek
  25. Papier ścierny
  26. Podkładka (listwa drewniana 30 mm x 230 mm) do wiercenia otworów w tworzywie PCW
  27. Podkładka ochronna wykonana z płyty HDF (350 mm x 500 mm) na ławkę
  28. Instrukcja BHP – Obsługa wiertarki elektrycznej
  29. Instrukcja BHP – Praca narzędziami do obróbki ręcznej
  30. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
  31. Skrzynka narzędziowa

 

Film edukacyjny

Film technologiczny „Sygnalizator świetlny” obrazuje, w jakości HD wszystkie czynności począwszy od trasowania poprzez pracę poszczególnymi narzędziami i urządzeniami, a kończąc na montażu poszczególnych elementów projektu w gotową konstrukcję. Wykorzystywać go można na każdej lekcji związanej z pracą nad projektem. Film został tak przygotowany, że nauczyciel ma możliwość wyboru pokazu czynności technologicznej wykonywanej przez uczniów na danej lekcji. Wyboru dokonuje się na podstawie głównego menu, do którego dostęp jest z poziomu każdej sekwencji filmowej. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość zatrzymania projekcji w dowolnym momencie oraz cofnięcia w wybrane miejsce.

leftright

Opracowanie dla ucznia składa się z 15 kart pracy spakowanych w kartonowej teczce. Pierwsze pięć kart to: strona tytułowa, regulamin pracowni technicznej, kontrakt, spis materiałów do realizowanego projektu oraz spis narzędzi. Pozostała cześć to karty technologiczne. Karty te dotyczą części składowych (tzw. podprojektów) sygnalizatora oraz jego montażu.

Każdą kartę technologiczną opracowano według tego samego wzoru. Projekt karty pracy wymusza: stosowanie podstawowych procedur charakterystycznych dla działań technologicznych, przestrzeganie zasad zgodnych z podpisanym regulaminem i przepisami BHP oraz stosowanie zachowań zgodnych z podpisanym kontraktem. Karty pracy są miejscem wystawiania ocen.

leftright

Opracowanie dla nauczyciela składa się z 31 kart pracy spakowanych w specjalnej teczce. Część kart pracy jest taka sama, jaką otrzymuje uczeń. Dodatkowo opracowanie to zawiera: karty ze wskazówkami dotyczącymi rysunku technicznego, karty z testami rysunkowymi, karty, które obrazują „krok po kroku” trasowanie oraz pozostałe czynności technologiczne dotyczące wykonania poszczególnych podprojektów (części składowych) oraz karty, które obrazują montaż sygnalizatora.

Karty pracy „krok po kroku” oraz karty pracy dotyczące montażu nauczyciel może kopiować i wykorzystywać jako wsparcie dla uczniów w czasie pracy nad projektem. Natomiast testy rysunkowe to dodatkowe ćwiczenia, które nauczyciel może przydzielić uczniom, którzy szybciej wykonają przydzielone na lekcji zadanie praktyczne.